pátek 8. května 2015

Neolit a eneolit - shrnutí

V tomto článku se dozvíte něco málo o neolitu a eneolitu. Náš pan profesor to má tak zvláštně rozvržené, že se v tom vyzná jedině on sám a pár jedinců s extrémně rychlými a bystrými smysly. Bude tu pouze shrnutí, postupně se budu dostávat k podrobnějším událostem v těchto časových úsecích. :)

NEOLIT
Doba, kdy se udála tzv. Zemědělská revoluce, která změnila všechno. Začínají se pěstovat plodiny. (ÍRÁK = OBILÍ, ČÍNA = RÝŽE, JIŽNÍ AMREIKA = KUKUŘICE) Lidé si také začínají stavět trvalá sídla, jen zhruba každých dvacet let se stěhují kvůli vyčerpání půdy. Staví si první dřevěné domy a domestikují zvířata, jako jsou ovce, krávy, slepice, lamy a vepři. Domy jsou sestaveny z kůlů proplétaných proutím a mazaných hlínou. Jámy zbylé po rozkopání země kvůli hlíně potřebné na výstavbu domů poté slouží pro vývoz odpadu. Používají většinou kamenné předměty, vynález kamenného srpu a sekyry. Používá se také keramika (hlína), a textil (ze lnu, konopí a kopřiv). Keramika se v té době nevypaluje, ale pouze suší, tudíž častý déšť dělá obyvatelům vesnic často potíže. To vše vyústí v populační explozi, neboli náhlému nárůstu obyvatel. Již se neumírá hlady, z důvodu usazování po delší dobu na jednom místě mohou být matky doma s dětmi, živit je a mít jich mnohem více. První neolitici se u nás usazují kolem roku 6000 př.n.l. Přicházejí proti proudu Dunaje a usazují se podél něj i na březích okolních řek. Mají kulturu s lineární a volutovou keramikou.

*kultura = množina zvyků přenášející se z generace na generaci

srp z kamene
zdroj: http://www.landschaftsmuseum.de/
Seiten/Lexikon/Arbeiten-Silex.htm
replika neolitického domu
zdroj: http://www.historyextra.com/neolithic

ENEOLIT
V této době dochází ke zkvalitnění zemědělství. Lidé zjišťují, že půda se dá kultivovat. Začnou tedy s orbou, hnojením a vypalováním, neboli žďářením lesů. Pozn.: Od toho např. Žďár nad Sázavou, nebo Žďárské vrchy. Keramika je v té době již glazovaná, dělaná na hrnčířském kruhu. Rozbíhá se výměnný obchod většinou se solí, nebo s obilím. Oblibu si získává také řemeslo, vyrábějí se šperky a nástroje. Obchodníci cestují do různých krajin a poznávají ostatní kultury, díky tomu se rychleji šíří nástroje i myšlenky. Evropa je tedy poprvé propojená. S tímto ale přicházejí i první války vedené o vodu, půdu, nebo stezky. Jednotlivé vesnice si staví svá vlastní primitivní opevnění, skládající se s příkopu, valu a palisády. Vesnice se stavějí většinou na kopcích podél řek, říká se jim tzv. výšinná sídliště. Vznikají první státní útvary, například Mezopotámie. Vznikají také dolmeny, menhiry, megality a kromlechy, což jsou buď přírodně, nebo ručeně vystavěné kamenné útvary. Kromlech stojí u nás u Makotřas, jeden přírodně utvořený dolmen stojí zase blízko Vsetína nedaleko Čertova mlýna a nazývá se Čertův stůl.

primitivní opevnění
zdroj: vlastní v malování, nic normálního jsem nenašla. :)
Čertův stůl u Vsetína
zdroj: http://nature.hyperlink.cz/vsetinsko/Certuv_stul.htm

0 komentářů:

Okomentovat